time

Çalışma Saatleri / 7 Gün 09:00 - 20:00

phone

Telefon 02163249898 / 0532 6027068

American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier
20 - Mayıs - 2018

Hep hayalimde bir yıldız görürdüm. Diğer yıldızlardan çok daha parlak ve kendini ilk bakışta belli eden, ben buradayım diyen bir yıldız. Veteriner hekim olduğum dolayı , sürekli bu yıldızın peşindeydim, çünkü benim için bu yıldız bir köpekdi.

Benim yıldızım, belki ulaşılması çok zor bir yıldızdı çünkü aradığım özellikler zor ve bir arada bulunması imkansız görünen özelliklerdi.

Beslemeyi planladığım köpek ırkı öncelikle güçlü bir görüntüye sahip olmalıydı, sakin mizaçlı olsa da oyuncu bir köpek ırkı olmalıydı,  ağırbaşlı gözükse de çok dikkatli bakışları olmalıydı. Heybetli yapısının altında gururlu ve dik bir duruş sergilemeli aynı anda kedi gibi sakin ve aslan gibi güçlü olmalıydı. Kafamda çizdiğim bu kriterler üzerinde , bu özelliklere uyan ırklar üzerinde çalışmalara başladım. Çalışmalarım ,araştırmalarım çok uzun sürdü fakat sonunda kendi yıldızımı yani besleyeceğim köpek ırkını bulmuştum. Bu köpek ırkı American Staffordshire Terrier ‘di .

American  Staffordshire Terrier ırkının, aradığım tüm özelliklere uygun olduğundan  emin olmak için ,bu köpek ırkıyla  ilgili detaylı çalışmaya başladım. Her köpek ırkı gibi bu ırkında bir tarihi olmalıydı , bu ırk nasıl ortaya çıkmıştı araştırmaya başladım.

American Staffordshire Terrier Irkı nın tarihini incelediğimde kökeninin  1800 yıllara dayandığını ve atalarının o zamanlar Boğalar ile dövüştürülmek üzere İngiltere de  üretildiğini gördüm. Eski yıllarda insanlarda koloni şeklinde bir yaşam tarzı mevcuttu ve bu yaşam tarzında America dan İngiltere’ye çeşitli sebeplerle gelen insanlar ve  İrlandalı , İngiltereli göçmenler  , America ‘ya  dönüşte bu güçlü köpekleri yanlarına alıp götürdüler. 1800 lü yıllardan 1900 lü yıllara geçiş yaptığımızda America ya gelen bu ırk temeli İngiltereye ait olsa da gelişimini America da tamamlamıştır. America da çiftçiler bu ırkı ayı ve domuz avında ya da ev ,arazi bekçiliğinde kullanmaya başlamışlar bazıları  tercihlerini iyi bir arkadaş olmalarından yana yapmışlardır..

Büyük  bir hızla bu köpek ırkı, insanın en iyi arkadaşlarından biri olarak ün kazanmıştır.America ya getirilen bu ırk üzerinde 1930 yıllarda seçimler ve seleksiyonlar başladı . İngiltereden America ya getirilen köpeklerin en iri görüntüde olanları , agresyon sergilemeyenleri ve sakin mizaçlı olanları üreticiler tarafından özenle seçildi , özenle yetiştirildi. Seleksiyonlar 1970 li yıllara kadar devam etti. Seleksiyonlar sonucunda ırk ile ilgili belli standartlar oturmaya başladı, agresyonu çok düşük , hareketli , itaatkar , aileye uyumlu ve bekçilik özelliği olan AMERİCAN STAFFORDSHİRE TERRİER IRKI artık resmiyet kazanmalıydı.  Bu çalışmaların sonrasında FCI yani Dünya Köpek Irkları Federasyonu bu ırkı 01/12/1997 yılında, 286 no kayıt numarasıyla kendi bünyesine dahil etti ve American Staffordshire Terrier Irkı dünya köpek ırkları federasyonunda yerini almış oldu .

Bu ırk ile ilgili tarih kısmı beni çok etkilemişti. Dolayısıyla ortaya çıkan bu ırkın karakteristik özelliklerini çalışmaya başladım.  İlgimi çeken bu ırk oldukça kaslı bir yapıya sahipti , iri yapısına rağmen oldukça çevik ve hareketli bir ırktı . Orantılı gözüken büyük bir kafa yapısı ,  güçlü bir boyun , geniş bir göğüs yapısı , düz uzanan bir sırt çizgisi , aşağıya doğru sarkan orta uzunlukta bir kuyruk , güçlü ön kollar , güçlü ön ayaklar ve arka ayak yapısı hayranlık uyandıracak derecede dikkat çekiyordu.Sadık bir köpek ırkıydı , komutları dikkatle dinleyen ve uygulayan , sevgi dolu , iyi huylu , sahibini mutlu edebilmek için her şeyi yapan , eğlenceli  , bakışlarıyla kendine hayran bırakan , sosyal yetiştiğinde diğer köpek ırklarıyla çok güzel anlaşan , diğer canlılara dikkat eden fakat zarar vermeyen , cıvıl cıvıl, hayat dolu bir köpek ırkı profili çok beğenimi kazanmıştı .

Tam bir aile köpeği nitelendirmesi bu ırk için çok doğruydu.  Büyüklerle ve çocuklarla çok iyi anlaşan , aile içerisinde doğru yönlendirmelerle hiçbir sorun çıkarmayan güzel bir ırkla karşı karşıyaydım.

Koruma içgüdüsü çok yüksekti , cesaretiyle çok beğeni toplayan , zekasıyla sahibini bile şaşırtan , sahibini koruduğu gibi alanı da koruma özelliği olan bu köpek ırkı artık benim hayalimde ki yıldızdı.

Bu köpek ırkının aile içerisinde ve aile ile bir arada sorunsuz  yaşayabilmesi için ciddi bir ekzersiz ihtiyacı mevcuttu. Gezmeyi yürümeyi dışarı çıkmayı seven aileler için bir American Staffordshire Terrier ırkıyla uzun yürüyüşler sosyal faaliyetler , geziler , keyifli seyahatler  ile ilgili çok fazla örnek vardı.

American Staff  ırknın,ı çok soğuk havalardan ve çok sıcak havalardan memnun olmadığını  daha çok ılıman iklimleri sevdiğini bu ırkla ilgili çalışmalarımda öğrendim . Tüyleri kısa olduğu için ev içerisinde tüy sorunu diğer ırklara göre daha az yaşanmakta ,kalın ve parlak tüy dokusu görsel olarak çok beğeni toplamaktaydı her okuduğum bilgide hep bu sonuçlara ulaştım.Ortalama 10/14 yıl yaşayan , karakteri düzgün , bakımı basit , aile sevgisiyle büyüdüğünde itaatkar ve sadık olan bu köpek ırkı artık kesin olarak benim besleyeceğim ve dost edineceğim bir ırktı.  Tüm özelliklerini tek tek araştırdım ve  American Staffordshire Terrier ırkını beslemeye karar verdim.  İlk köpeğimle ,ırkla ilgili eksik kalan ırkın fiziki , genetik ve karakteristik özellikleri bilgilerimi tamamladım .

İlerleyen yıllarda American Staff ırkına hayranlığımdan dolayı başka köpeklerimde oldu. Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonun  ( KIF) düzenlediği yarışmalara katılmaya  başladım. Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonunun düzenlediği, ulusal ve uluslar arası yarışmalar esnasında diğer American Staffordshire Terrier Irkı besleyen arkadaşlarla tanıştım ve bu birliktelik güçlenerek büyüdüğünde  30/04/2013 tarihinde AMERİCAN STAFFORDSHİRE TERRİER IRKI KİNOLOJİ DERNEĞİNİ 1132 numaralı kayıt numarasıyla kurduk , çalışmalarımıza resmi olarak devam etme kararı aldık.

Bugün American Staffordshire Terrier  Irkı Kinoloji Derneği 50 kayıtlı üyesi,  Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonuna  ( KIF) kayıtlı 180 köpeğiyle , ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmakta , her yıl düzenli olarak eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenlemekte , sosyal organizasyonlar yapmakta ve hayvan hakları ile ilgili etkinlikler düzenlemektedir.

Uzun süredir beraber çalıştığım American Staffordshire Terrier Irkı Kinoloji Derneği yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyelerimize , bizlere çok ciddi yönlendirmeler yaparak her konuda profesyonel olabilmemiz adına  destek olan , yarışmalar , seminerler ve organizasyonlarla bilgilerimizi güçlendiren ,beraber  çok güzel çalışmalara imza attığımız Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonuna ( KIF) teşekkür ederim.

 

 

 

 

E-Bülten